Ekonomi

İngiltere’de et ve peynir saklamaya başladı

Bazı marketler ise eserlerin çalınmasını önlemek için reyondaki eser sayısını azaltıyor. İngiltere’de gıda enflasyonu Nisan’da yüzde 19,1 ile son 45 yılın zirvesinde.

BBC’nin analiz ettiği polis teşkilatı verilerine göre, Mart ayında pazarlardan eser çalınan 33 bin olay yaşandı. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 30,9’luk bir artışa tekabül ediyor.

BBC’ye bilgi veren Co-op marketler zinciri, bunu ülke genelinde yapmadıklarını, sadece belirli mağazalarda uygulamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Sosyal medyada dolaşan bir başka fotoğrafta ise M&S Market zincirinin reyonunda sadece üç biftek olduğu görülüyor. Bir M&S temsilcisi de emsal olarak ülke genelinde bu tür uygulamalarının olmadığını ancak yüksek hırsızlık vakalarıyla karşılaşan mağazaların kendi inisiyatifleriyle bu tür önlemleri alma yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Aldi mağazalarında hem peynirlere hem de etlere alarm takıldığı görülüyor. BBC’ye konuşan bir Aldi temsilcisi, bunun yerel bir önlem olduğunu söyledi.

Sainsbury’s mağazaları ise müşterilerinin kendi eserlerini okuttukları gişe çıkışına bariyer koyarak müşterilerinden geçmek için fişlerinin barkodunu okumalarını talep etmiş ve bu uygulama tepki çekmişti.

Son bir yılda İngiltere’de süt, şeker ve makarna gibi birçok ürünün fiyatlarında hızlı artış yaşandı. İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu’ndan Tom Ironside, “2021-22’de mağazalardan çalınan malların maliyeti yaklaşık 1 milyar sterlin. Bu para fiyatları düşürmek için kullanılabilirdi” dedi.

Hırsızlıkla mücadele için mağazalar kamera sistemlerine, alarmlara ve bu alanda çalışacak insanlara yüz milyonlarca sterlin harcamak zorunda kalıyor.”

aydincikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu