Haber

Kosova AB üyelik başvurusunu yaptı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkesinin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik başvurusunu Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına sundu.

Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentindeki hükümet binasında düzenlenen törende Kurti, üyelik başvurusunu Çek Cumhuriyeti’nin AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Mikulas Bek’e sundu.

Basın toplantısında Kurti, başvuruyu Kosova için tarihi bir gün ve Avrupa’da demokrasi için büyük bir gün olarak değerlendirdi.

Albin Kurti, “Kosova’nın AB’nin temel değerleri olan özgürlük, demokrasi, insan hakları, eşitlik ve hukukun üstünlüğüne sarsılmaz bağlılığını üyelik başvurusunda bulunarak yeniden teyit etmek için Prag’a geldik.” dedi. söz konusu.

Bakan Bek, Kosova’nın AB üyelik sürecine de destek vereceklerini belirterek, “Kosova’nın bugüne kadar elde ettiği başarıları takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın önceliklerinden birini yerine getiriyoruz. son 6 ay.” dedi.

Başbakan Kurti, Prag ziyareti kapsamında Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ile de bir araya geldi.

AB dönemi lideri Çekya’nın Kosova’nın başvurusunu önümüzdeki hafta üye ülkelere bildirmesi bekleniyor.

2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın bağımsızlığı 5 AB ülkesi (İspanya, Romanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Slovakya) tarafından tanınmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu