Haber

Kuzey Kore, dünkü denemenin “yeni tip katı yakıtlı kıtalararası balistik füze” olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore, dün Japonya Denizi (Doğu Denizi) istikametinde fırlattığı kıtalararası balistik füzenin (ICBM) yeni tip katı yakıtlı “Hwasong-18” kıtalararası balistik füze olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’ndan (KCNA) Yonhap’ın haberine göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un rehberliğinde gerçekleştirilen testin, “geleceğin temel füzesi” olarak tanımlanan balistik füzenin yeni bir çeşidi olduğu bildirildi. savaş caydırıcılık araçları”.

Dün test edilen yeni katı yakıtlı “Hwasong-18” kıtalararası balistik füzenin uçuş mesafesi ve maksimum irtifasının detayları açıklanmadı.

Kim’in yeni füze hakkında “nükleer karşı saldırı, duruşun etkinliğini radikal bir şekilde artıracak ve saldırı askeri stratejisinin uygulanabilirliğini değiştirecek” dediği aktarıldı.

Kuzey Kore lideri, Pyongyang’ın “ölümcül ve agresif karşı önlemler” alma sözü verdiğini söyledi.

Güney, Kuzey’in füze denediğini açıkladı.

Güney Kore ordusu dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin Pyongyang yakınlarında Doğu Denizi’ne orta veya daha uzun menzilli bir balistik füze fırlattığını tespit ettiğini söyledi. Ateşlenen füzenin yaklaşık 1000 kilometre uçtuğu belirtildi.

Testin ardından ordu, füzenin “tespit edilmesinin zor” ve “daha hareketli bir füze” olduğuna dikkat çekti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi füzeyi uzun menzilli olarak nitelendirirken, Japonya Savunma Bakanlığı bunun kıtalararası balistik bir füze olduğunu kaydetti.

Test, Kuzey Kore’nin bu ayki ilk balistik füze denemesi olarak açıklandı.

Askeri yetkililer, başkent Pyongyang’dan fırlatılan füzenin “katı yakıtla çalışan, muhtemelen yeni bir tür kıtalararası balistik füze” olma olasılığına odaklanmıştı.

Katı yakıtlı kıtalararası balistik füzenin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un orduya getirmek istediği stratejik bir füze sistemi olduğu biliniyor.

Kuzey Kore, son sıvı yakıtlı kıtalararası balistik füzesini 16 Mart’ta fırlattı.

Pyongyang, 2022’nin başından bu yana yaklaşık 100 füze testi gerçekleştirdi.

adalar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu