Ekonomi

Merkez Bankası TÜSİAD ile görüştü

TÜSİAD yönetimi ile bir araya gelen Merkez Bankası’nın önümüzdeki günlerde farklı birimlerle temaslarını sürdürmesi bekleniyor.

Seçici kredi yaklaşımıyla hareket edeceğini Para Politikası Kurulu metninde daha önce açıklayan Merkez Bankası’nın iş dünyasıyla buluşması çok değerli. Yeni ekibin Merkez Bankası’ndaki son atamalarla hızlı tepki aldığına işaret eden kaynaklar, gerçek şubenin finansman sorununun atılacak gerçek adımlarla aşıldığını söylüyor.

İş dünyası finansman sorununa çözüm bekliyor

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz TESK Lideri Bendevi Palandöken, “Enflasyon ortamında esnaf büyük sıkıntılar yaşıyor. Şu an en büyük sorunumuz krediye ulaşamamak. Esnaf Kefaleti ile esnafımıza düşük faizli kredi verilmektedir. Ancak burada kredi miktarının artırılması gerekiyor. Ticari krediye ulaşamayan esnaf zor durumda. Bu sorun bir an önce çözülmeli” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da KOBİ kredilerindeki daralmanın tüm ülke ve sektörler üzerinde zincirleme bir etki yarattığını belirterek, “Bu ihtiyaç Türkiye’nin önceliği mevcut üretim kapasitesini korumak olmalı.Ticari krediler ani ve çok sert.Reel sektörün finansmana erişim talepleri toptancı olarak olumsuz görülmemeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu