Ekonomi

Rusya’ya Domates İhracatında Kota 150 Bin Ton Arttırıldı

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Rusya’ya ihracatı yasaklanan ve ardından kotaya tabi tutulan domates ihracatında son anlaşma ile kota 150 bin ton artırıldı. Bu kota artışı sektörün yüzünü güldürdü.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan son görüşmede alınan karar neticesinde Türk domatesi, Rusya sofralarında daha güçlü bir şekilde yerini alacak. Rusya’ya domates ihracatı kotası 350 bin tondan 500 bin tona çıkarıldı.

Taze domatesin 2022’de Türkiye’ye 377 milyon dolar döviz kazandırdığı bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, 150 bin tonluk kota artışının Türkiye’ye güçlü bir şekilde yol açtığını bildirdi. Rusya’ya domates ihracatı

Rusya’nın Türkiye’de uzun yıllardır domates ihracatında lider ülke olduğunu, son yıllarda kota sorunları nedeniyle Rusya pazarında güç kaybı yaşadıklarını belirten Uçar, “Rusya’ya yüzde 68 olan taze domates ihracatımız milyon dolar, 2022’de 33 milyon dolara düştü.Bu kararın ardından Rusya’nın Türkiye’ye domates ihracatımızın toparlanmasını ve Rusya’nın lider ülke konumuna yükselmesini bekliyoruz.Karar için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz. Bu kararın üretici ve ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

2023’ün ilk çeyreğinde 145 milyon dolar olan domates ihracatının yüzde 22 artışla 203 milyon dolara ulaştığının bilgisini veren Lider Uçar, bu olumlu kararın ardından domates ihracatının 2023 sonunda 500 milyon dolara ulaşabileceğini sözlerine ekledi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu