Haber

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Abu Dabi’deki siyasi süreci tartıştı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Abu Dabi’de Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileriyle uzlaşmacı siyasi süreci yeniden başlatma çabalarını ele aldı.

Grundberg, X sosyal medya platformunda BAE Devlet Bakanı Halife Şahin el-Marar, Devlet Lideri Diplomasi Danışmanı Enver Karkaş ve Yemenli yetkililerle görüştüğünü duyurdu.

Yemen’de istikrar ve kalıcı barış yönünde ilerleme kaydedilmesinin önemine işaret eden Grundberg, bunun için uluslararası ve bölgesel çabalarda iş birliğinin şart olduğunu kaydetti.

Grundberg, Şebva Valisi Avad Muhammed bin el Vezir ve Yemenli yetkililerle yaptığı görüşmede, ülke çapında ateşkesin uygulanması ve çatışmaya kapsamlı ve barışçıl bir çözüm bulmak için siyasi sürecin başlatılması konusunda anlaşmaya varılmasının değerli olduğunu vurguladı. Yemen’de yaşam kurallarının iyileştirilmesi için alınması gereken önlemler. .

Abu Dabi’deki görüşmede Karkaş, Özel Temsilci Grundberg’e BAE’nin, ateşkes sistemi ve Yemen krizine sürdürülebilir siyasi çözüm bulunması amacıyla başlayan önemli diyalog sürecine takviye verdiğini vurguladı.

bergama-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu