Teknoloji

Çocukların kimlik bilgilerini çalıp kara para akladılar

2022’de yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık bir milyon çocuk kimlik hırsızlığıyla karşı karşıya kaldı. Siber güvenlik şirketi ESET, suçluların neden çocukların ve gençlerin kişisel bilgilerinin peşinde olduğunu araştırdı. Çocuk kimlik hırsızlığını önlemek için ebeveynlerin neler yapabileceğini paylaştı.

  Dijital çağda dolandırılma olasılığı hem yetişkinler hem de çocuklar için çok yüksektir. Bugün sorumlu bir ebeveyn olmak, 20 yıl öncesine göre daha fazla çaba gerektiriyor.

 

Gençlerin kimlik bilgileri neden dolandırıcıların dikkatini çekiyor?

Çocukların kimliğini çalan dolandırıcıların, yetişkinlerin kimliklerini çalanlardan hiçbir farkı yok. Kara para aklama ve dolandırıcılık amacıyla banka hesapları açmak, sosyal yardım veya kredi elde etmek için borçlandırmak ve dolandırmak için yeni kredi kartı hesapları açmak. Kimlik bilgilerinin bu kadar çekici olmasının en büyük sebebi gençlerin ve çocukların kredi notlarının kötü olmamasıdır. Gençlerin bir hesabı olsa bile düzgün bir şekilde izlemedikleri için kurbanın kimliğinin çalındığından haberdar olması da pek olası değildir.

 

Dolandırıcılık yıllarca fark edilmeden gidebilir.

Çocuk kimlik hırsızlığı alanındaki diğer bir yaygın yol, sentetik kimlik dolandırıcılığıdır. Bu, dolandırıcının bazı gerçek ve bazı sahte kaynaklardan kişisel bilgiler getirdiği zamandır. Böylece çocuğun tüm değerli bilgileri temiz bir kredi geçmişi ile birlikte kullanılarak yeni bir kimlik oluşturulur.

 

Çocuk kimlik hırsızlığı nasıl yapılır?

Gayri resmi siber suç ekonomisi, farklı aktörlerin farklı rollere sahip olduğu mükemmel işleyen bir makine ile ilgilidir. Siber böcekler, kişisel verileri toplar ve bunları karanlık ağda ve forumlarda dolandırıcılara satar. Bu verileri elde etmek için kullanılan formüller:

  • E-posta, sosyal medya ve hatta kısa mesaj yoluyla kimlik avıBireyler, bilgi çalma potansiyeline sahip kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek, kötü niyetli kişilere tıklayarak veya var olmayan bir ödül çekilişine katılarak kişisel bilgilerini vermeleri için kandırılır.
  • Üçüncü taraf ihlalleri1,7 milyon çocuğun veya ABD’de yaşayan her 43 çocuktan birinin kişisel bilgileri, kendi hataları dışındaki nedenlerle tehlikeye atıldı, ifşa edildi ve potansiyel olarak tehlikeye atıldı.
  • Hesap devralma: Oyun, sosyal medya ve hatta çevrimiçi eğitim hesapları pahalı kimlik hırsızlığı kaynakları olabilir. Kimlik bilgileri, kimlik avı baskınları, kaba kuvvet parola kırma/tahmin etme ve diğer teknikler kullanılarak ele geçirilebilir.
  • Sosyal medyada çok fazla gönderi paylaşmayın: Sosyal medya hesaplarında çok fazla kişisel bilgi paylaşma konusunda çocukları kadar ebeveynler de yanılıyor olabilir. Daha fazla bilgi almak için düzenlenen dolandırıcılık hamlelerinde doğum ve eğitim tarihleriyle ilgili ayrıntılar bile şantaj için kullanılabilir.
  • Fiziksel hırsızlık:Belgeleri çöp kutusundan ve hatta doğrudan postadan eski yöntemle almak hala kullanılmaktadır.

 

Çocuklarınızın kimliğini inançta nasıl tutarsınız?

  • Sosyal medyada çocuklarınız hakkında çok fazla bilgi paylaşmaktan kaçının. Kapatılmış bir hesap olmadığı sürece, ebeveynlerin gönderi paylaşmaktan kaçınması en iyisidir.
  • Çocuklarınızın hesaplarında (banka, telefon vb.) olağandışı hareket olup olmadığını kontrol edin.
  • Evdeki tüm cihazların en son yamalara ve virüsten koruma yazılımına sahip olduğundan emin olun.
  • Çocuklarınıza sosyal medyada çok fazla gönderi paylaşmanın, kimlik avı saldırılarının veya kimlik hırsızlığının risklerini anlatın.
  • Çocuğunuzun oturum açmış olduğu hesap/hizmet sayısını sonlandırın. Bunun yerine, gerektiği şekilde kendi bilgilerinizi girin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

camolukhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu