Haber

İdris Baluken kimdir? İdris Baluken kaç yaşında, nereli? İdris Baluken hangi partiden?

İdris Baluken DSÖ? sorusu gündemde. Eski HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken 6 yıl 5 ay 1 gün tutuklu kaldığı Sincan Cezaevi’nden tahliye oldu. İnfazını tamamladıktan sonra cezaevinden çıkan Baluken ile ilgili gelişme Halkların Demokratik Partisi’nden yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu. Gelişmenin ardından vatandaşlar İdrid Baluken’i merak etti İdris Baluken kimdir? İdris Baluken kaç yaşında, nereli? İdris Baluken hangi partiden? sorularla keşfedildi.

İDRİS BALUKEN KİMDİR?

İdris Baluken (d. 2 Temmuz 1976, Bingöl), Zaza asıllı Türk siyasetçi, hekim ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili.

erken yaşam ve kariyer

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976’da Mehmet Sait ve Hacere Baluken’in çocuğu olarak Bingöl’de doğdu. 1992 yılında Bingöl Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göğüs hastalıkları ve tüberküloz ihtisasını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde uzman olarak çalıştı, Toraks Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve SES Diyarbakır Şubelerini yönetti. İhtisası ile ilgili yurt içi ve yurt dışında birçok akademik çalışmaya katıldı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Siyasi kariyer

Parlamento XXIV. Dönem Bingöl, XXV. ve XXVI. Periyot, Diyarbakır Milletvekilidir.

Bingöl’de 4 Kasım 2016’da tutuklanan Baluken, “Devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Yasadışı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak”. Ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 30 Ocak 2017’de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı ve adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verildi.

Sözü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 21 Şubat 2016’da alındı. İdris Baluken daha sonra tutuklandı. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 Ocak 2018’de görülen duruşma sonucunda 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu