Ekonomi

Rekabet Kurulu’ndan 9 kozmetik firmasına ceza

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Kurul, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri branşına yönelik incelemelerini uzlaşmayla tamamladı.

Bu kapsamda Ayaz and Partners Ltd. Ltd.’nin “topla ve dağıt karteline” katıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın uzlaşmayla sonuçlanmasına ve 1 milyon 83 bin 338 lira idari para cezası verilmesine karar verildi. işletmeye dayatılmıştır.

SB Küme Kozmetik AŞ’ye 184 bin 676 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Rebul JCR Kozmetik Pazarlama AŞ hakkında, satıcılarının satış fiyatlarını uzlaşarak belirlediği iddiasıyla başlatılan soruşturmanın sonlandırılması ve işletmeye 5 milyon 357 bin 951 lira idari para cezası uygulanması uygun görüldü.

Satıcıların yine satış fiyatlarını sabitleyip internet satışlarını kısıtladıkları iddialarına ilişkin soruşturma, internet satışlarını kısıtlamaya yönelik davranış açısından taahhüt, satıcıların ise yeniden satış fiyatlarını sabitleme argümanı açısından uzlaşmayla sonuçlandı.

Bu kapsamda Easyvit Sıhhat Eserleri Sanayi AŞ’ye 1 milyon 217 bin 437 lira, ELCA Kozmetik Ltd.’ye, Farmatek İç ve Dış Tic. AŞ’ye 2 milyon 716 bin 257 lira, Glohe Bitkisel Ürünler San. ve Tic. AŞ’ye 925 bin 806 lira, Sistem Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti’ye 1 milyon 784 bin 584 lira, L’Oreal Türkiye Kozmetik San. ve Tic. AŞ’ye 87 milyon 387 bin lira idari para cezası verilmesine karar verildi.

Böylece sektördeki 9 firmaya yönelik soruşturmada toplam 108 milyon 566 bin 510 lira idari para cezası kesildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu